Şanzıman Beyni Arızası

Otomatik şanzıman valf gövdeleri genel olarak alüminyum bloklar ve selenoidlerden oluşmaktadır. Bloklar içerisinde yağı dağıtan labirentler ve bunları yönlendiren bir takım elektrovanalardan (selenoid) bulunmaktadır.

Şanzıman Beyni Neden Bozulur?

Zamanla çalışan metal parçaların aşınmasından kaynaklı boşluk oluşması, şanzımanın yüksek ısılarda çalışması, şanzıman yağının vaktinde değiştirilmemesi veya kavrama balatalarından dökülen tortu ve tozların şanzıman yağını kirletmesinden kaynaklı valflerin sıkışması gibi nedenlerden dolayı valf gövdesi anormal çalışarak şanzımanın çalışma yapısını bozmaktadır.

Şanzıman Beyni Arızası Belirtileri

Otomatik şanzıman beyninde sorun yaşanması durumunda vites geçişlerinde vuruntu, geç vites değiştirme, hiç vites değiştirmeme, şanzımanın korumada kalması gibi çeşitli arıza belirtileri ortaya çıkacaktır.

Şanzıman beyni arızası olarak nitelendirilen bu arızalar, doğru müdahaleler ile ortadan kaldırılmazsa, kısa süre içerisinde otomatik şanzıman arızaları ortaya çıkacaktır. Otomatik şanzıman beynin arızalarının tetiklediği bu arızaların bir kısmı otomatik şanzıman arıza kodları ile kendini belli ederler. Arıza kodları için ilgili sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Elektriksel olarak bakıldığında valf gövdesi üzerinde çalışan selenoidler zamanla işlevselliğini yitirdiği gibi, yağın kirlenmesinden kaynaklı selenoidlerin çalışma hareketlerinin kısıtlanması veya selenoid burçlarının aşınmasından kaynaklı nedenlerden ötürü yine şanzımanın anormal çalışmasına sebep olmaktadır.

Selenoid Testi

2 thoughts on “Şanzıman Beyni Arızası

 1. Sefa öğüt
  Sefa öğüt / Cevapla 6 Ağustos 2019 at 15:55

  2013 lancia delta şanzıman beyni tamiri yapıyormuyuz

  • admin
   admin / Cevapla 10 Ağustos 2019 at 14:43

   Sefa Bey, Lancia’larda iki tip beyin çıkabilmektedir. Sizin aracın tam otomatik mi, yarım otomatik?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir