Elektrovalf (Selenoid) Nedir?

Selenoidler, bir diğer adıyla elektrovana veya elektrovalf; TCM tarafından gönderilen sinyal neticesinde yağın kanallara geçişini sağlayan parçalardır. Şanzıman modellerine bağlı olarak valf gövdesi üzerinde vites selenoidleri, basınç selenoidleri ve TCC tork konvertör selenoidleri olmak üzere çeşitli selenoidler bulunmaktadır.

Selenoid valf çeşitleri nelerdir?

Sargılı valfler akışa yön verme şekillerine göre ikiye ayrılırlar:

1 – Normalde kapalı çalışan selenoidler

2- Normalde açık çalışan selenoidler

Elektrovafler elektirksel olarak tetiklenme şekillerine göre de ikiye ayrılır:

1- Direkt açma-kapama yapan elektrovanalar

2- Modülasyon sinyali ile kısmi açma-kapama yapan elektro valfler

Selenoid Nasıl Çalışır?

5 thoughts on “Elektrovalf (Selenoid) Nedir?

 1. volkan
  volkan / Cevapla 4 Ağustos 2019 at 18:50

  kia rio vites degiştirme selenoid A arizası bu arizadan dolayi arac seri kullanimda 3 viteste kaliyor sebwbini ne olabilir

  • admin
   admin / Cevapla 10 Ağustos 2019 at 14:52

   Volkan Bey, selenoidler gerek elektriksel, gerekse fonksiyonel olarak arıza verebilmekte, farklı arıza kodu hafızaya atılmakta ve araç kendisini korumaya alarak 3.viteste kalmaktadır. Arıza kodunuzu bildirirseniz, size daha fazla yardımcı olabiliriz. Eğer İstanbul’da iseniz, buyurun bir çayımızı için, master teknisyenlerimiz hem arıza tespit cihazı ile aracınıza bağlanıp elektronik diyagnosunu yapsınlar, hem de sürüş anında arızanızı tespit edelim. Bu işlemler için herhangi bir ücret almıyoruz.

 2. Dogan
  Dogan / Cevapla 10 Ağustos 2019 at 23:56

  Merhaba e90 320d aracim 2012 model ve 200 binde km su ana kadar hic problem yasamadim halen de oyle diye ilirim fakat ara ara 3-4 veya 4-5 yaparken kisa bir sure bosta kaliyor sonra vitese geciyor hic yag degismedim bosluk yapar diye tavsiye etmediler yag degisimini sizce yagla alakali olabilirmi

  • admin
   admin / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 00:12

   Doğan Bey, anlattıklarınızdan anladığımız kadarı ile selenoid-hidrolik beyin mekanizmasından kaynaklanan bir arıza var. Tabi ki bunu test sürüşü gerçekleştirmeden anlayabilmek oldukça zor. Yağ değişimininden sonra boşlukların artacağı (balatalar arasındaki kirler temizleneceği için) ve boşa düşme probleminizin artacağını söylemek yanlış olmaz.

 3. ümit
  ümit / Cevapla 19 Ağustos 2019 at 20:57

  MERHABA
  kia sorento 2006 2,5 motor var.triptonik calısmıyor.otomatikte sorun yok.
  triptonige aldıgımda vites gosteren ısıklı ekran sonuyor. 1den 2 ye triptaonikte atmıyor.ısık ekran sonuyor otomatikte sorunsuz gidiyor araba.
  daha once kablolar motora surtmus 2 tane kopmus bi kac tane sase yapıyordu.kopanları ekledim saseleri giderdim.oyle kullanıyorum.
  arıza kodlarına baktım pc ile

  P0753 vites değiştirme A solenoid elektrik sistemi
  P0763 vites değiştirme C solenoid elektrik sistemi
  bu kodlar cıkıyor sildim degisen bisey olmadı.
  vites kolu ile kodlama olması gerekiyormus sanırım nasıldır
  tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir